top of page

Prostowanie kwadratowych kół.Popularność kolarstwa grawelowego od kilku lat wzrasta, także i u nas w Polsce. Zainteresowanie tą formą kolarstwa zauważyła także Międzynarodowa Unia Kolarska i od 2022 roku pod egidą UCI organizowane są Mistrzostwa Świata, a także Mistrzostwa Narodowe w kolarstwie gravelowym. W naszym kraju już po raz drugi. W czym rzecz? Zaczęliśmy organizować zupełnie coś nowego, coś co nie ma odniesienia w przepisach, regułach i zasadach. Są wytyczne do kształtu i formatu trasy, ale nie ma wytycznych do przepisów i organizacji wyścigu gravelowego. To właśnie przy organizacji drugich Mistrzostw Polski ujawnił się brak osadzenia tej dyscypliny kolarstwa w przepisach, które jak wiemy, normują, porządkują i czasami zamykają bezproduktywne dyskusję. Kolarstwo gravelowe jako jedyne w Polsce nie ma odpowiedniej komisji w PZKol. Jako organizatorzy grupy wiekowe masters, cyklosport przełożyliśmy z kolarstwa szosowego. Czy dobrze? Jak wielu z was zauważyło regulamin na stronie zmieniał się, nie dlatego że lubimy wam mieszać, burzyć plany itp. Regulamin ostatecznie musi być zaakceptowany przez PZKol, który nie zgodził się na nasze propozycje. Taka przepychanka trwa od jakiegoś czasu i fajnie to widać właśnie w tym regulaminie, cieszy nas, że czytacie i śledzicie to co się dzieje. Jako organizatorzy na dobrą sprawę stajemy z Wami i dla Was.

Także jako organizatorzy na uwadze mamy CEL: promujemy sport, a sport jest wtedy kiedy występuje jeden ważny składnik, rywalizacja, a czy o takiej możemy mówić kiedy na starcie staje w danej kategorii jedna osoba?


Są dwa punkty widzenia na tę sprawę.

Widzenie nr jeden: Ze strony PZKol nie ma czegoś takiego jak Mistrzostwa Polski amatorów. PZKol nie „klepnie” takich mistrzostw i nie przekaże koszulek, dla PZKol kolarze czytaj zawodnicy to osoby licencjonowane których obowiązują przepisy Polskiego Związku Kolarskiego czy UCI.

Widzenie nr dwa: Organizator, może zrobić Mistrzostwa Polski amatorów i samemu wyprodukować koszulki i je rozdać, kilka dni później następny organizator może zrobić tak samo, i w sumie każdy kto ma ochotę organizować zawody przez cały sezon, efekt? 15 mistrzów polski w M3A, 64 Mistrzów Polski w M4B itp itd… Jaka wartości ma taka koszulka? Jaką wartość ma taki tytuł Mistrza Polski?

Do absurdalnych sytuacji dochodzi w kolarstwie szosowym, gdzie kilku organizatorów w jednym sezonie organizują mistrzostwa polski amatorów i w rezultacie mamy 15 mistrzów polski w M3, 7 w M4A, 8-miu w M4B itd. itd., - tego zarówno Polski Związek Kolarski, jak i my personalnie nie akceptujemy. Po pierwsze, jaką wartość ma wówczas taka koszulka? Jaką wartość ma koszulka która została, nie wywalczona na zawodach z duchem rywalizacji na trasie z rywalami, a wyłącznie odebrana za to, że jako jedyny/jedyna pojawiłem/-am się na starcie?

Rozumiemy stanowisko PZKol i rozumiemy dbanie, aby koszulka Mistrza Polski w danej dyscyplinie kolarstwa miała faktyczną wartość. To ważne, aby premiować najlepszych, najmocniejszych i doprowadzić sport do wyżyn. Nie osiągniemy wysokiego poziomu, jeżeli będziemy rozdawać koszulki za udział.


I jeszcze jedna uwaga na koniec, narzekamy, że nas, biało-czerwonych nie widać w świecie, nie tak, „jak powinno nas widać”. Zgadzamy się, ale premiowanie takich rozwiązań, gdzie koszulki dostaje się za udział, a nie za rywalizacje nie pomaga wyłaniać zawodników uzdolnionych, ambitnych i pracowitych. Takie patologiczne rozwiązanie powodują, że na „mistrzostwach” wygrywają zawodnicy, których poziom zostaje zweryfikowany na imprezach wyższych rangą, nie widać tych biało-czerwonych.


Podsumowując, oficjalną decyzją Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego Pana Rafała Makowskiego w tegorocznych Mistrzostwach Polski w kolarstwie grawelowym odbędzie się rywalizacja w poniższych kategoriach wiekowych:

 • Elita + orlik

 • Orlik

 • Junior

 • Junior młodszy


 • Elita + orliczka

 • Orliczka

 • Juniorka

 • Juniorka młodsza


 • Cyklosport

 • M30

 • M40A

 • M40B

 • M50A

 • M50B

 • M60+


 • Kategoria CK20: 18 – 29 lat

 • Kategoria K30: 30 – 39 lat

 • Kategoria K40: 40 – 49 lat

 • Kategoria K50+: 50 lat i więcej

W powyższej propozycji wychodzimy do uczestników, którzy zapisując się do zawodów widzieli bardzo szerokie spektrum kategorii, a jednocześnie nie deprecjonujemy wartości koszulki pozwalając na rywalizację w gronie mniejszym niż liczba miejsca na podium. - Powiedział Prezes Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego Rafał Makowski
Jestesmy w fazie budowania nowej dyscypliny. UCI uznało, że medal i koszulka należy się nawet jeśli tylko jedna osoba wystartowała. Nasze podejście jest inne, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby dla celów Mistrzostw Świata PZKol potwierdził, listę zawodników najlepszych w MP w kategoriach zaproponowanych przez UCI. Zatem nawet jeśli nie rozegramy Mistrzostw Polski w kategorii 35-39 to możemy z klasyfikacji generalnej MP wyłonić najlepszego w tym przedziale wiekowym i zarejestrować go do MŚ jeśli bedzie chciał tam wystartować. - dodał Prezes PZKol-u komentując najświeższą aktualizację (z dn 04.07.2023) przepisów UCI dotycząca kwalifikacji do UCI Gravel World Championships.
574 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1件のコメント


Andrzej Wyka
Andrzej Wyka
2023年7月06日

zawodnika mającego 60 lat i zawodnika mającego 70+ dzielą lata świetlne, jeżeli chodzi o kondycję. Dlaczego mają rywalizować w tej samej kategorii???

いいね!
bottom of page