top of page

Nie jesteśmy obojętni na pomoc

Mija rok, gdy założona przez nas, organizatorów wyścigów kolarskich Velo Baltic, Fundacja Promowania Sportu rozpoczęła swoją działalność. Wśród naszych założeń są między innymi zadania promujące sport oraz współzawodnictwo sportowe wśród dzieci, młodzieży i osób pełnoletnich oraz osób niepełnosprawnych; propagowanie zdrowego trybu życia, ochrona i promocja zdrowia; integracja środowiska osób uprawiających sport; krzewienie zamiłowania do systematycznego uprawiania sportu; a także popularyzacja walorów turystycznych i rekreacyjnych regionu Pomorza na terenie Polski i Europy. Miniony rok pokazał, że nasza działalność na terenie Pomorza Zachodniego wywiera pozytywny wpływ, nie tylko na środowisko sportowe, ale także na społeczność regionów, przez które przejeżdżał peleton wyścigowy Velo Baltic.

Nasza Fundacja zaplanowała już prawie w pełni kalendarz aktywności na 2022 rok. Poza wspomnianymi wyścigami rowerowymi, które do tej pory odbywały się na szosie, dołączą wyścigi gravelowe. Ta coraz bardziej popularna forma jeżdżenia na rowerze skłoniła nas również do organizacji maratonu na szutrach, podczas którego chcemy zwrócić uwagę uczestnika na otaczające go krajobrazy. Ponadto planowane są, przez nas, różnego rodzaju akcje promująco - edukacyjne bezpieczną jazdę na rowerze.

Miniony rok działalności Fundacji Promowania Sportu utwierdził w przekonaniu, że wypełniamy postawione przez nas założenia. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na kilka z nich, a między innymi na to, że nie jesteśmy obojętni na pomoc potrzebującym.


Nie chodzi tu zawsze o pomoc osobom chorym czy mniej zamożnym. Czasem ta pomoc potrzebna jest na poziomie niematerialnym. Taką pomoc oferujemy jako społeczność Velo Baltic, organizując wspólny przejazd trasą „Orła”.

Może nie wszyscy wiedzą, ale tę trasę, po białogardzkich szosach, nakreślił nieobecny już wśród nas Andrzej, kolega z treningów i wspólnych przejazdów rowerowych. Nasz przejazd jest próbą uporania się z pustką, którą pozostawił po sobie. W ten sposób mamy okazję do podzieleniem się z bliskimi, przyjaciółmi tym co nas trapi i męczy, powspominać, ale też przejechać się jeszcze raz, wspólnym szlakiem rowerowym.


Przypomnijcie sobie również nieszczęśliwe wypadki na trasach wyścigów Velo Baltic w 2021. Upadki są wliczone w ryzyko takich zawodów. Jesteśmy wręcz pewni, że nie o wszystkich wiemy. Nie każdy się chwalił, że zaliczył „asfalt” na trasie. Po jednym z wypadków, który wydarzył się podczas wyścigu, panu Arturowi, który w nim uczestniczył i doznał obrażeń, przekazaliśmy kask, który pierwotnie był nagrodą w loterii. Jednak postanowiliśmy zmienić jego przeznaczenie i obdarowaliśmy nim poszkodowanego uczestnika wyścigu.


Są wśród nas osoby, znajomi, którzy marzyli o rowerze, a nie było ich na niego stać z powodu ograniczeń finansowych czy też nie mogli jeździć z powodu choroby. Rower, o czym pewnie wiecie, może działać terapeutycznie. Pozwala się wyciszyć lub wręcz przeciwnie dać upust emocjom, daje swobodę ruchu i odstresowuje, uruchamia zmysły poznawcze i uczy słuchania swojego organizmu. Zobaczcie, ile radości daje pokonanie długiego i krętego podjazdu… Właśnie ta wewnętrzna „walka” ze sobą, pokonywanie różnych barier i przeciwności, uczy nas funkcjonowania w życiu. Stajemy się bardziej odporni na stres, choroby, więcej nam się chce, bo wiemy jak możemy się do tego zmobilizować. Tego właśnie uczy nas rower.

Dlatego bez wahania organizujemy zbiórki na zakup rowerów. Wiemy, ile dobrego mogą zdziałać. Jaś – 13-letni chłopiec, który walczył z ostrą białaczką, marzył o rowerze. Był kiedyś sprawny, pełen sił i aktywny fizycznie. Jednak jego choroba, która trwała prawie rok, pochłonęła większość oszczędności rodziców. Nie było ich stać na zakup nowego roweru. Dzięki zbiórce pieniędzy, w którą włączyło się wiele osób, mogliśmy przekazać mu rower, o którym tak marzył. Liczymy, że wraz z nadejściem wiosny, Jasiu pochwali się zdjęciami ze swoich rowerowych przejażdżek.

Jaś, to nie jedyna osoba, która marzyła o rowerze. Na pewno pamiętacie gorący doping ludzi z Popielewa! Oni jeszcze wtedy nie wiedzieli, że tak mocno jak my, kochają rowery i kolarstwo. Dowiedzieli się właśnie dzięki wam – Drodzy Kolarze! Dzięki waszemu uczestnictwu w wyścigach Velo Baltic mieli okazję zobaczyć sport pełen pasji i „zdrowej” rywalizacji. Wyścig w Połczynie-Zdroju był pierwszym, który zorganizowaliśmy w zeszłym roku. Popielewo, to miejscowość, przez którą kolarze przejeżdżali aż 4-krotnie, podczas tego wyścigu. Pasja do roweru urosła tak wielka, że postanowili dopingować zmagających się rowerzystów podczas kolejnych etapów wyścigów. Włączyli się również w pomoc organizacyjną. W międzyczasie w sołectwie Popielewo odbywał się piknik, na który nasza Fundacja Promowania Sportu została zaproszona jako gość specjalny. Dowiedzieliśmy się, że chcą zorganizować loterię, której nagrodą ma być właśnie – ROWER! Tak wspaniałej grupie osób oraz pani sołtys – Gabrieli Adamskiej, nie mogliśmy odmówić zaproszenia, ale też nie chcieliśmy przyjść z pustymi rękoma. Zorganizowaliśmy dla nich zrzutkę na rower, a w sumie to na 3! Trudno opisać słowami, ile w nich było radości, gdy je zobaczyli 😉


Podsumowując, chcemy poinformować, że rok 2022 rozpoczęliśmy włączając się do zbiórki na rzecz tegorocznego celu 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku WOŚP skierował uwagę na problemy chorób oczu u dzieci. Zdajemy sobie sprawę jak ważny jest wzrok i jak wiele piękna dzięki niemu możemy dostrzec. Nie moglibyśmy przejść obojętnie obok tej akcji, stąd nasza Fundacja wystawiła na licytację voucher na pakiet startowy w 3 wyścigach szosowych Velo Baltic 2022 oraz kolekcjonerską koszulkę kolarską, w barwach kadry narodowej oraz z autografami gwiazd polskiego kolarstwa: Zenon Jaskuła, Lech Piasecki, Cezary Zamana, Sławomir Chrzanowski, Adrian Kurek, Paweł Bernas, Kamil Zieliński, Jarosław Marycz, Jacek Walczak oraz znakomity komentator sportowy stacji Eurosport - Adam Probosz. Łącznie, z wystawionych przedmiotów, udało się zebrać 1201 zł na Fundację WOŚP.


Obiecujemy, że to nie są nasze ostatnie akcje tego typu. Chcemy pomagać, rozdawać „serca” oraz wsparcie. Pragniemy również edukować, zwracać uwagę na istotne sprawy oraz tworzyć społeczność, która nie będzie, na te wszystkie aspekty, obojętna.


Pozdrawiamy gorąco

Zespół Fundacji Promowania Sportu439 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page